Музей «Героїв Дніпра»

З 1 вересня 2010 року Наказом Міністра оборони України створено філію Національного військово-історичного музею України — музей «Герої Дніпра».

Музей «Герої Дніпра» має довгу історію. Він посідає провідне місце серед історико-культурних закладів Івано-Франківщини і є одним з перших музеїв краю. Його було відкрито 2 серпня 1966 року як музей бойової слави сформованої на початку серпня 1941 року в районі м. Ніжина 38-ї загальновійськової армії, доля якої нерозривно пов’язана з Україною. Вона пройшла з боями територією 12 областей, брала участь у звільненні від нациських окупантів Прикарпаття.

На відзнаку однієї з найяскравіших сторінок бойового літопису 38-ї армії – подвигу її бійців і командирів під час форсування Дніпра і визволення столиці України м. Києва – 15 лютого 1984 року колегія Міністерства культури України присвоїла музею звання “народний”, а 9 травня 1984 року його було названо “Герої Дніпра”.

У 12 залах музею відтворена військова історія України, починаючи від Київської держави та Галицько-Волинського князівства до наших днів. Значна частина експозиції присвячена 38-й армії. На стендах, подіумах, у вітринах розміщено тисячі експонатів періоду Другої світової війни: Бойові Знамена частин, зброя, нагороди, особисті речі, документи, фотографії, листи з фронту, предмети спорядження і побуту бійців і командирів.

Чільне місце експозиції займає розділ «Збройні сили України на захисті суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності держави». Виставка «Неоголошена війна Україні», висвітлює події на сході країни через призму участі в ній прикарпатських бійців. Зокрема розкривається бойовий шлях підрозділів, в яких воювало і воює багато мешканців Івано-Франківщини, цікаві факти про непересічних уродженців Прикарпаття на фронті, поіменний список загиблих і померлих воїнів з області.  Доповнює експозицію багата колекція зразків стрілецької зброї, інженерних та артилерійських боєприпасів, спорядження, засобів зв’язку тощо.

Особливе місце в експозиції музею займає діорама «Подвиг на Дніпрі». За допомогою спеціальної електронної апаратури вона розповідає про форсування ріки у вересні і визволення Києва в листопаді 1943 р. Її живописне полотно має площу 68 м2, а площа предметного плану – 38 м2. Відвідувачі перед тим як увійти до демонстраційного залу проходять через «землянку» – копію тої, що була споруджена саперами на березі Дніпра, звідки командуючий 38 армією генерал – полковник К.С. Москаленко віддавав накази військам про визволення Києва.

Присутні в залі ніби стають свідками нічного бою із захоплення плацдарму в районі селища Лютіж і визволення столиці України від загарбників. Сприйняття реального посилюється текстом, озвученим відомим диктором часів війни Юрієм Левітаном. Автори мальовничого полотна-художник Костянтин Олексійович Лебедєв і житель нашого міста заслужений художник України Микола Романович Варення.

На базі музею, крім оглядових екскурсій і занять з предмету «Захист Вітчизни», проводяться уроки мужності, тематичні екскурсії, пов’язані з державними святами та військовою історією України. До роботи у цьому напрямку часто залучають ветеранів війни і Збройних Сил різних родів військ. Відвідувачам музею також надається можливість потренуватися в розбиранні і збиранні стрілецької зброї різних систем. Зробити незабутніми для дітей заняття з історії допоможе проведення уроків на базі музею, коли звичайне навчання перетворюється на захопливу гру і заслухана інформація постає у візуальних образах.

Адреса музею: м. Івано-Франківськ, вул. Національна Гвардія, 14-д

Замовлення екскурсій за телефоном:  (0342) 75-13 -73  

Завідувач Музею «Герої Дніпра»:

Кваснюк Ярема Богданович

тел.: (0342) 75-13 -73, geroi_dnipra@ukr.net