• опубліковано 2015-05-20
  • Відкриття експозиції Національного військово-історичного музею України «Війна на Донбасі, 2014-2015 рр.»

    Протягом 2014 року Національний військово-історичний музей України проводив роботу з надання допомоги родинам загиблих та поранених українських військовослужбовців, увіковічення їх пам`яті, влаштовував експедиції зі збору експонатів у зоні проведення Антитерористичної операції. 2-го вересня 2014 року музей став співорганізатором груп волонтерів, які протягом осені 2014 – весни 2015 років здійснювали пошукові роботи та вивозили загиблих українських військовослужбовців з території, підконтрольної сепаратистським формуванням.

    За рік, що минув, музеєм була зібрана унікальна колекція різноманітних експонатів, пов`язаних з Війною на Донбасі. Передусім – понівечених речей військового спорядження та побутового вжитку, документів та матеріалів, зібраних на полях боїв. В експозиції також представлені практично всі зразки артилерійських боєприпасів, які використовувались проти українських військ, предмети спорядження збройних сил Російської Федерації та незаконних сепаратистських угрупувань, особисті речі живих героїв та загиблих. Спеціально до відкриття експозиції київські моделісти створили макет донецького аеропорту у масштабі 1:72 під час бойових дій у ньому у січні 2015 року.

    Серед кількох тисяч експонатів можна особливо виділити: танк ІС-3, що у червні 2014 р. сепаратисти зняли з постаменту у м.Костянтинівка та використовували під час нападу на український блокпост. Тепер танк знаходиться поруч із входом до музею. Ракети з реактивних систем залпового вогню «Смерч», якими з російської території 3-го вересня 2014 року було розстріляно розташування 27-го артилерійського полку ЗСУ (м.Суми). Нині одна з цих ракет встановлена навпроти центрального входу до нашого музею. Величезну колекції артефактів з т.зв. «Зеленого коридору» (Іловайського котла): крило та автомобільний номер батальйону «Дніпро-1»; каски, рештки зброї, особисті документи з місця загибелі підрозділів 93-ї механізованої бригади; зразки протитанкової зброї, якими було розстріляно ротно-тактичну групу 92-ї механізованої бригади; зразки оборонного спорядження, рація особисті речі бійців батальйону «Донбас» та 3-го полку спецназу з с. Червоносільське, і т.д. Прапор Головного управління СБУ у Донецькій області, який був викрадений полоненими бійцями батальйону «Донбас» під час перебування в ув`язненні у цій будівлі; прапори та національні стрічки, віднайдені пошуковцями у згорілій військовій техніці різних частин. І багато інших унікальних пам`яток. В оформленні експозиції були використані фотографії співробітників музею, які брали участь в евакуації загиблих, фронтових кореспондентів, а також зображення, виявлені на понівечених телефонах українських військовослужбовців, знайдених на місцях бойових дій. І це – далеко не повний перелік експонатів, які вдалося зібрати у новій експозиції.