Військова справа на теренах України у давні часи

Експозиція музею відкривається залою, в якій висвітлюється воєнна історія починаючи з доби бронзи. У вітринах можна побачити різноманітні види зброї, знарядь праці та прикрас цього періоду знайдених, переважно, на території України. Це сокири, кельти, наконечники списів, ножі, елементи кінської збруї, дзеркала та браслети тощо.

Яскравою сторінкою в давній історії є племена скіфів, які перебували на території України з VІІ ст. до н.е. В експозиції музею можна побачити захоронення скіфського воїна, зброю, кінську упряж, захисний обладунок скіфського воїна та фігуру-реконструкцію скіфського царя Атея. Представлені також артефакти сарматського, грецького та римського походження.


Руське військо: Князівська державність (ХІ-ХІІІ ст.)

Воєнна справа Київської Русі представлена різноманіттям зброї – коштовні та статусні мечі із шаблями, бойові сокири, келепи, кистені, списи, лук та наконечники стріл різного призначення. До Вашої уваги також фігури-реконструкції руських князів: Святослава Ігоровича та Данила Галицького. Розвиток військової техніки в середні віки засвідчують представлені макети облогових машин – требушета та катапульти. На Русі такі машини називали «пороками».


Запорізька Січ та Козацька держава (Гетьманщина) (XVI – XVIIІ ст.)

Одним з найбільш героїчних періодів нашої історії є доба козацтва. Археологічні артефакти у вітринах поєднано із серією графічних реконструкцій одягу та спорядження козаків різних формувань 16-18 ст. авторства Сергія Шеменкова. Реконструкції виконані на підставі іконографічних та писемних джерел і дають змогу прослідкувати еволюцію тогочасної моди та козацького однострою. Представлено колекцію господарських інструментів та зброї 17-18 ст., зокрема знахідки з поля битви під Чудновим 1660 р. До вашої уваги ранні зразки вогнепальної зброї – мушкети, пістолі, гаківниця та різні типи спускових механізмів (замків) до них. Артилерія представлена фальконетом, сигнальними гарматами та ядрами.

Вашій увазі представлені репліки козацьких прапорів, фігури-реконструкції гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та останнього кошового отамана Запорізької Січі – Петра Калнишевського. Експозицію доповнює серія портретів українських гетьманів роботи відомого українського геральдиста, фалериста, вексилолога та музеєзнавця, автора нагород УНР Миколи Битинського. Портрети виконані всередині 20 століття з урахуванням історичних джерел, доступних автору зразків одягу та зброї з європейських музеїв та виконані в кольорах, наближених до характерних для 17-18 ст.


Українці у Першій світовій війні (1914-1918 рр.)

Експозиція висвітлює основні події Першої світової війни на українських теренах включно із створенням УНР та гетьманатом П.П. Скоропадського, а також розкриває долі окремих військовиків – офіцерів російської та айстро-угорської армій, які в добу Перших визвольних змагань долучилися до розбудови українського війська та оборони новоствореної державності. В експозиції представлені рідкісні зразки стрілецької зброї, наприклад німецький кулемет MG-08/15, американська гвинтівка системи Вінчестера зразка 1895 р. (одна з 300 000 закуплених у США для російської армії), гармата системи Лендера зразка 1914 р.

До Вашої уваги колекції солдатських шоломів, ручних гранат, гвинтівок та пістолетів держав-учасниць Першої світової війни, зокрема зброя, що здійснила перший постріл у цій війні – пістолет Браунінг зразка 1910 р. Фалеристика представлена добірками українських нагород часів Перших та Других визвольних змагань, мілітарних осередків в екзилі та сучасних нагород України.

Особливої уваги заслуговують речі та документи з особистого архіву Гетьмана Української держави Павла Петровича Скоропадського, передані до музею його молодшою дочкою, а також оригінальний бойовий прапор 3-ї залізної стрілецької дивізії армії УНР.


Національні збройні формування доби Української революції (1917-1921 рр.)

Наступна зала присвячена історії українського війська в добу Перших визвольних змагань 1917 – 1920 рр. Представлено зразки уніформи «сірожупанної» та «синьожупанної» дивізій, українських моряків-чорноморців, «чорних запорожців» та вояків Української галицької армії. Наявні матеріали про систему звань, знаків розрізнення та відзнак, що були запроваджені в армії УНР, а також холодна та вогнепальна зброя. В експозиції представлено добірку оригінальних фото параду 6-ї стрілецької дивізії армії УНР.


Українці в збройних силах СРСР у 1920-1940-х рр.

Зала присвячена розбудові радянських збройних сил у 1920-1930-ті рр. Тут можна ознайомитись із ранніми зразками радянської військової символіки, відзнаками, уніформою та озброєнням РСЧА від кавалерії та оригінальної тачанки (напевно найефектніший експонат зали) до макетів танків, за якими можна простежити еволюцію радянського танкобудування. Серед цікавинок – кінський протигаз та гвинтівковий гранатомет системи Дьяконова. Окремі стенди присвячені розбудові армії Німеччини, Японії, Угорщини та інших держав у міжвоєнний період. 


Українці у складі армій держав-учасниць Другої світової війни (1939-1945 рр.). Український визвольний рух

Наступні 4 зали присвячені періоду Другої світової війни 1939 –1945 рр.: воєнним діям на території України та участі в них українців у складі армій ворогуючих держав та українського руху опору. В залах експонується зброя, військова техніка, зразки уніформи. Широко представлені прапори радянських частин, а також ордени та медалі, що ними нагороджувалися радянські воїни.

Можна простежити впровадження та використання в радянській нагородній системі гвардійської (не георгіївської) стрічки. Реконструйовано уніформу учасників параду Перемоги 1945 року за родами зброї. Основні битви розкриті добірками фотографій, окрема увага приділена обороні Києва 1941 року та вигнанню нацистських окупантів зі столиці УРСР у 1943 році.

Цікавинкою музею є зала присвячена довготривалій фортифікації та Київському укріпленому району зокрема, де можна оглянути макет ДОТу в натуральну величину з внутрішнім устаткуванням та озброєнням. Представлена колекція ручних та гвинтівкових гранат різних держав, серед яких є дуже рідкісні зразки. В вітрині, присвяченій УПА, знаходяться особисті речі останнього її командувача (1950-1954) Василя Кука.


Участь українців у військових конфліктах 2-ї пол. ХХ ст.

Початок «холодної війни» та розгортання гонки озброєнь призвели до появи нових видів зброї. Цей етап пов'язаний із створенням ракетних військ стратегічного призначення. В експозиції демонструються макети нової могутньої військової техніки. Це, зокрема, пускові установки зенітно-ракетного комплексу “Круг” середньої дальності, тактичного ракетного комплексу з ракетою “Луна” та ін. Тут можна побачити найбільш ранню серійну модифікацію автомата Калашнікова (зразок 1949 року виробництва) та подальшу лінійку моделей АК. Представлені й інші зразки зброї відомих радянських зброярів: Симонова, Драгунова, Стєчкіна, Макарова. Серед раритетних зразків – перший радянський ручний протитанковий гранатомет РПГ-2.

Одна з вітрин присвячена історії Київського вищого інженерного радіотехнічного училища протиповітряної оборони імені маршала авіації О. І. Покришкіна, де серед інших експонатів демонструється кітель цього льотчика, який у роки ІІ світової збив 59 ворожих літаків особисто та 5 у групі, ставши 2-м за результативністю радянським асом-винищувачем. Відображена й участь радянських військ у війні в Афганістані (1979-1989 рр.). Всього через Афганістан пройшло близько 160 тисяч українців. Ви можете побачити ордени і медалі, що ними нагороджувались воїни-афганці,особисті речі та зброю учасників, тогочасні агітаційні матеріали.


Українське військо у протидії російській агресії: анексія Криму, АТО/ООС з 2014 р.

Експозиція музею охоплює діяльність українських миротворців, події Революції Гідності та російсько-української війни. Специфіка цієї виставки полягає у тому, що більшість представлених експонатів та фотоматеріалів була зібрана співробітниками музею безпосередньо на полі бою під час проведення гуманітарного проекту «Евакуація 200» із вивозу тіл загиблих захисників України з зони АТО. Представлені статистичні дані свідчать про перманентне скорочення чисельності ЗС України у 1990-2000 рр., зниження їх боєздатності та стан напередодні російської агресії.

Завдяки цьому краще усвідомлюються всі проблеми та виклики, що постали перед нашою державою та армією із початком війни, жертовність бійців добровольчих батальйонів, які першими вступили у бій не маючи ні важкого озброєння, ні військової техніки, та неоціненний внесок волонтерського руху, що прийшов на допомогу армії.

До вашої уваги ключові епізоди російсько-української війни: початок протистояння під час подій Революції гідності, анексія Криму, бої за Слов’янськ, Савур-Могилу, Донецький аеропорт, Маріуполь, Авдіївку, Ілловайський та Дебальцевський «котли» тощо.

Представлені у вітринах особисті речі, фотографії та артефакти з поля бою розкривають історії життя окремих людей – захисників України. Ці люди не лише захищають нашу державу, вони творять нову історію українського війська базовану на національних історичних традиціях, новітньому бойовому досвіді та пам’яті про справжніх героїв цієї дійсно вітчизняної, визвольної війни.