Німецький ручний кулемет MG 08/15

Німецький ручний кулемет MG 08/15

         В експозиції НВІМУ присвяченій Першій світовій війні представлено доволі рідкісний зразок зброї – німецький ручний кулемет MG 08/15 (Maschinengewehr 08/15).

         Поява кулеметів на полі бою призвела до революційних змін у військовій справі на початку 20 ст. Вони змусили піхоту заритись у землю і плазувати полем бою ховаючись від граду куль. На зміну кольоровим рясно декорованим одностроям європейських армій 19 століття прийшла більш придатна для окопного життя уніформа немарких менш помітних кольорів. Кулемети опанували автомобілі і літаки давши поштовх до розвитку нових родів військ.
Зрештою саме кулемети визначили позиційний характер Першої світової війни зводячи на нівець всі спроби сторін подолати відстань до траншей супротивника і забираючи тисячі солдатських життів під час атак.

         Кампанія 1914 року засвідчила непридатність важких станкових кулеметів для підтримки піхоти під час наступу. Водночас легкий кулемет міг слідувати за піхотою, дозволяв вести вогонь з ходу. У союзників легкі кулемети вже були, наприклад: кулемет Льюїса у британців, кулемет Шоша у французів, кулемет Мадсена. До речі, останній застосовувався штурмовими загонами німецької армії, адже такої зброї у 1914 – на початку 1915 рр. Німеччина ще не виробляла.

         Вихідним зразком для конструювання власного легкого кулемета став прийнятий у 1908 році на озброєння в Німеччині станковий кулемет MG 08, його принцип роботи базувався на схемі американського винахідника і «батька» першого у світі кулемета Хайрама Стівенса Максима. MG 08 був надійною та ефективною зброєю, однак був заважким для швидкого маневрування на полі бою (маса близько 100 кг зі станком).

         Нова модель отримала індекс MG 08/15. Фахівці фірми DWM змінили і полегшили ствольну коробку, трохи зменшили обсяг кожуха з охолоджувальною рідиною, пристосували до кулемета прості нескладні сошки, а від важкого станка відмовились. З’явився приклад і пістолетне руків’я перед яким розмішувався спусковий гачок. Новий кулемет, однак, виявився заважким як для ручної зброї – 18 кг. без набоїв. Але кулемет все ж міг супроводжувати піхоту, водяне охолодження дозволяло довгий час підтримувати інтенсивний вогонь. До того ж, німці виходили з того, що модернізація вже освоєного виробництвом «Максима» дозволить в короткі терміни налагодити випуск ручних кулеметів.

         У нової зброї була тaкa ж система вoднoгo охолодження, що й у станковому кулеметі. Живлення MG 08/15 здійснювалось зі стрічки на 50 - 100 набоїв, котра вміщувалась у круглу коробку, закріплену на правій стороні зброї. Кулемет швидко стaв популярним у німецьких піхoтинців. Ручні кулемети MG 08/15 використовувались тaкож нa дерижaблях «Цепелін». У aвіaційних моделях вoдяний кoжух було замінено прoстим перфoрoвaним кoжухoм, бо циркуляції повітря під час польоту було достатньо для охолодження ствола.