Уроки ядерної війни, яку вдалося відвернути
  • опубліковано 2017-11-14

Уроки ядерної війни, яку вдалося відвернути

Уроки ядерної війни, яку вдалося відвернути

 Цими днями виповнюється 55 років початку надзвичайно напруженого періоду протистояння між Радянським Союзом і Сполученими Штатами. Операція з перебазування на Кубу військовослужбовців, техніки, ядерного озброєння отримала назву «Анадир» і виникла в атмосфері загострення «холодної війни», поставивши світ на межу ядерної катастрофи.

 Коли уряд Куби звернувся до СРСР з проханням надати їй військову допомогу, радянське керівництво не могло не скористатися нагодою змінити ситуацію на свою користь, розмістивши там ядерну зброю. Як вважається, Карибська криза тривала 13 днів – з моменту коли Президенту США показали знімки з американських розвідувальних літаків, і до 28 жовтня 1962р., коли радянський лідер Микита Хрущов наказав прибрати радянські ядерні ракети з Куби, в обмін на те, щоб американці вивели свої ядерні ракети з Туреччини.

В серпні 1963 р. було підписано «заборону випробувань атомної зброї в атмосфері, космічному просторі і під водою». Згодом до цієї угоди приєдналися понад сто держав. Однак, гонка озброєнь реально не припинилась. Заборона повинна бути не тільки надією, не тільки мрією, а непохитною метою, яку втілила в життя Україна, першою в світі добровільно відмовившись від ядерної зброї. А допоки США, Росія та інші держави володіють великими арсеналами ядерної зброї, людство стоятиме перед ризиком їх використання і знищення всього живого на планеті.

У літопис бойової слави стратегічними ракетниками 43-ї Ракетної армії, історію якої тепер зберігає музей РВСП, вписані і героїчні сторінки операції «Анадир». Вони є чи не наскрізною темою експозицій музею Ракетних військ стратегічного призначення.