У цьому році виповнюється 100 років з часу створення Окремого корпусу кордонної охорони УНР.
Про непросту історію становлення прикордонного відомства в часи УНР, гетьманату та директорії в 1918-1921 роках, розмірковують українські історики в програмі «Кордон держави» (ефір за 04.02.2018). В тому числі – кандидат історичних наук, прикордонник Олександр Филь дає інтерв’ю на фоні експозиції Національного військово-історичного музею України.
https://www.youtube.com/watch?v=meT97ZLuPO8
Формування ОККО розпочалося 20 березня 1918 року постановою Ради народних міністрів УНР. А вже 26-30 квітня 1918 року українські війська вийшли на кордон з Росією, де встановили українські державні символи. Це була справжня перемога Держави Україна та її війська.
Полковник В. Сікевич згадував: «Козаки принесли два високі стовпи, вималювали їх на жовто-блакитну фарбу, яку знайшли на станції, на кожному з двох стовпів намалювали тризуб, а під написали «У.Н.Р.», а до стовпів прибили патики з нашим рідним державним прапором! Священик відслужив молебень, окропив святою водою прапори. Коли козаки догори підняли й закопали стовпи в землю, музика заграла наш гімн, гармати дали салют, а козаки крикнули могуче «Слава!».
Також викладаємо для вільного скачування книжку: «Українська весна на Донбасі, 1918», яку підготував Ярослав Тинченко, заступник директора Музею з наукової роботи з нагоди 100-ліття визволення України від більшовиків навесні 1918 року. Одне з джерел, використаних в книзі – спогади вже згадуваного генерала Армії УНР Володимира Сікевича.