Виставка до 100-річчя підняття українського прапору на Чорному морі у Національному військово-історичному музеї України.
  • опубліковано 2018-04-29

Виставка до 100-річчя підняття українського прапору на Чорному морі у Національному військово-історичному музеї України.

У Національному військово-історичному музеї України підготовано виставку до 100-річчя підняття українського прапору на Чорному морі.

На виставці представлено унікальні експонати. Так, одна з вітрин присвячена Святославу Шрамченку (в тому числі можна побачити і репліку його уніформи як старшини військово-морського флоту Української народної республіки. Така уніформа носилась українськими моряками протягом 1918-1921 років).

Шрамченко Святослав Олександрович (3.05.1893 – 26.06.1958 рр.) – старший лейтенант військово-морського флоту УНР. Уродженець міста Баку, походив зі старовинної шляхетської родини Чернігівщини. Закінчив гімназію у Києві, юридичний факультет Санкт-Петербурзького університету, курси гардемаринів флоту (1917 р.), з 5.06.1917 р. мічман. У 1918-1921 рр. ад’ютант морського міністра Української Держави та Військового міністерства УНР, в 1923 р. емігрував до Польщі, у 1941-1944 рр. очолював Український Допомоговий комітет у м. Холм. 1944 р. емігрував до Західної Німеччини, в 1950 р. – до США. Помер та похований у Філадельфії. Автор чисельних праць з історії українського військово-морського флоту.

Серед військово-морських прапорів, представлених в Музеї, звертаємо увагу на стяг «СКР Гетьман Сагайдачний». Це один з перших прапорів, що був виготовлений в 1990 році особисто графом Кареліним для відродження національних символів і знаків військово-морських сил України. 29 квітня 1990 року був освячений отцем Германом Будзінським, монахом-редемтористом Української греко-католицької церкви. Вперше був піднятий у Львові на Клумбі «Острова Свободи» 29 квітня 1990 року в День військово-морського флоту. Стяг підняв молодий курсант ЛВВПУ Сокол Сергій, житель м. Ромни Сумської області.

В 1993 році майорів на першому бойовому корветі «Гетьман Сагайдачний», який став символом національного відродження, флагманом військово-морських сил України. Велич цього стяга проявилася в тому, що «Гетьман Сагайдачний» – єдиний корабель, що не потрапив у полон російських окупантів.

Також можна побачити особисті речі першого командувача ВМС України – віце-адмірала Кожина Бориса та заступника Міністра оборони – віце-адмірала Володимира Безкоровайного, документи про створення командування ВМС України, підписані Б. Кожиним тощо.