«Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)»
  • опубліковано 2019-04-08

«Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)»

6 квітня в Українському музеї Нью-Йорку розпочав роботу наймасштабніший у США український музейний проект «Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)». У церимонії відкриття взяла участь науковий співробітник НВІМУ Наталья Лапатиёва. Це міжнародний виставковий проект, присвячений драматичному і доленосному періоду української історії, який призвів до створення модерної держави на українських етнічних теренах. Особливий акцент в експозиції – на збройній боротьбі українців за право національного і державного самовизначення, яка точилася понад чотири роки. Асоціації з бурхливим сьогоденням викликає візуальний ряд експонатів, яких на виставці представлено більше двохсот. Переважна частина цих артефактів вводиться у науковий обіг уперше: вони не були відомі не тільки широкому загалу, але й вузькому колу фахівців. Усі вони будуть представлені у кольоровому двомовному каталозі виставки, який з’явиться незабаром. Деякі раритети експонуються у США вперше за 100 років. 
Виставка відкрита за організаційного та фінансового сприяння Посольства України у США, Міністерства закордонних справ України та Міністерства культури України. До співпраці зголосилася більшість українських наукових, культурних, освітніх та церковних інституцій США: 
Київ та Нью-Йорк об’єднали у цьому глобальному проекті 35 музейних, архівних та бібліотечних заклади, а також трьох приватних колекціонерів з п’яти країн: України, США, Польщі, Болгарії та Швейцарії. З українського боку у ньому до співпраці зголосилися 24 провідні музеї, архіви та бібліотеки. Це найбільший за кількістю учасників історичний виставковий проект за всю історію незалежної України.
Національний військово-історичний музей України вперше долучився до міжнародного музейного заходу такого рівня, надавши на виставку прапор Третьої залізної стрілецької дивізії армії УНР, Орден Червоного орла (знак Великого хреста та Зірка Великого хреста), яким був нагороджений Гетьман Української держави Павло Скоропадський під час державного візиту до Німеччини 1918 р. та радянський пропагандистський плакат «Зачем нам нужен донецкий бассейн» доби Перших визвольних змагань.