Портрет та герб Петра Сагайдачного із
  • опубліковано 2023-10-06

Портрет та герб Петра Сагайдачного із "Альбому гербів Українських гетьманів" Миколи Битинського

1618 р. — українське військо на чолі з П. Сагайдачним вирушило у бік Москви і розгромило московське військо Бутурліна.
???? Бій, що відбувся під Донським монастирем (околиця Москви) 6 жовтня 1618 р. був дуже важливим для результатів Польсько-московської війни 1609-1618 років. Ця війна мала на меті використати московську Смуту, аби встановити польського королевича Владислава Вазу на московський престол, або, як мінімум, відвоювати втрачені раніше території.
???? Похід польських військ на Москву в 1617-1618 рр. був складним, коронне військо було виснажене важкими боями і лише прихід на допомогу 20-ти тисячного козацького війська на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним, врятував ситуацію.
Козацьке воїнство взяло штурмом фортеці Лівни та Єлець, та успішно переправилося через річку Оку. Дорогу на возз'єднання з польсько-литовською армією в Тушино йому було перегороджено московитськими резервами на чолі з Василієм Бутурліном, чисельністю до 6 тис. елітної московської кінноти.
???? 6 жовтня під Донським монастирем, козацький кінний авангард зустрів московитів, які йшли, ймовірно в похідному строю, і атакував. Очевидець Я. Собеський стверджує, що бій відзначився герцем особисто між П. Сагайдачним і В. Бутурліном, в ході якого Сагайдачний вирвав у ворога спис і повалив його з коня влучним ударом булави-буздигана.
Кінні козаки впевнено розгромили передовий загін супротивника, що викликало паніку в решті ворожого війська, яке почало тікати.
Характерно, що цар Міхаіл Фьодоровіч в своїй грамоті тижнем пізніше бреше, що цей бій був тріумфом московського війська і сил добра, яким за його словами протистояло лише 5 тисяч погано оснащених козаків.
Ця козацька перемога укріпила авторитет запорожців та гетьмана Сагайдачного, врятувало усю кампанію та дозволило успішний штурм самої Москви. Війну вдалося переможно завершити підписанням Деулінського перемир'я, яке повернуло Смоленщину та Новгород-Сіверщину під владу Речі Посполитої.
Зображення: Портрет та герб Петра Сагайдачного із "Альбому гербів Українських гетьманів" Миколи Битинського - відомого художника, мистецтвознавця, дослідника у галузі геральдики та учасника українських Національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. Увесь альбом українських гетьманів ви зможете переглянути, завітавши до нашого музею.