Inter arma:
  • опубліковано 2023-12-02

Inter arma: "зі щитом або на щиті"

Ми відкриваємо новий розділ #inter_arma, що розповідатиме про античні образи та символи у айдентиці військових формувань різних держав, в тому числі й Збройних Сил України.
 
Символи, ідеї або фрази які лежать в основі знаків розрізнення або гасел різноманітних армій світу зазвичай є частиною історії тієї держави, якій вони належать. Що ж до більш давніх позначень характерних для доби античності, які часто зустрічаються у традиціях військової справи? Вони слугують універсальними ознаками або спробою зберегти першоджерело формування цивілізаційного поступу Європи.
«Aut cum scuto, aut in scuto» – «Зі щитом або на щиті». Ця фраза, за версією давньогрецького історика Плутарха, вимовлена однією зі спартанок, коли вона перед війною вручала щит своєму синові і сказала: «Або з ним, сину мій, або на ньому». Згодом фразеологізм набув популярності, а його синонімічною трансформацією стала «Перемога або смерть». Під час розробки нової символіки Збройних Сил України частина із формувань взяла цей вираз в якості свого девізу. Особливо він сподобався нашим «Едельвейсам» – 10-ій гірсько-штурмовій бригаді. Перша частина фразеологізму, що оначає «перемогу» – «Зі щитом» стали девізом 8-го та 109-го окремих гірсько-штурмових батальйонів цієї бригади.
 
Нарукавні знаки цих формувань ЗСУ розміщені в нашому музеї на карті України.