Передача решток загиблих в роки Другої світової війни бійців армії СРСР
  • опубліковано 2017-02-05

Передача решток загиблих в роки Другої світової війни бійців армії СРСР

5 лютого 2017 року в приміщенні Національного військово-історичного музею України відбудулися заходи з передачі решток загиблих в роки Другої світової війни бійців армії СРСР. Організатори заходу – Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України, Національний військово-історичний музей України, Спеціалізоване пошукове об’єднання "Вертикаль", Міжнародна асоціація дослідників фортифікації "Цитадель", з російського боку – Фонд увіковічення пам’яті загиблих при захисті Вітчизни, який представляв координатор по країнам СНД і Балтії Андрій Лященко. 
Для захоронення на Батьківщині – в Житомирській області України передані останки Конобас Валентини Павлівни, воєнфельдшера 53-ої окремої стрілецької бригади 2-ї ударної армії СРСР що загинула в 1942 році під час Другої світової війни. В свою чергу, українська сторона передала російській делегації останки двох радянських бійців – Воскресова Івана Єгоровича та Дмитрієва Олександра Степановича (був знайдений Житомирським історико-патріотичним об'єднанням "Пошук") для захоронення на Батьтківщині. 
Також відбулася передача родичам особистих речей Животовського Івана Ілліча, штурмана, льотчика-спостерігача, лейтенанта 72-го окремого дальнього розвідувального авіаційного полку 16-ої повітряної армії СРСР, що був похований в м. Варшава в жовтні 2016 року.

19 лютого 2017 року в селі Почуйки на Житомирщині було поховано Конобас Валентину Павлівну, воєнфельдшера 53-ої окремої стрілецької бригади 2-ї ударної армії СРСР, що загинула в 1942 році під час Другої світової війни.

Довідково:
Про Конобас Валентину Павлівну
В ході пошукових робіт 19 вересня 2016 року на схід від р. Полисть неподалік Мясного Бору (територія РФ) керівник пошукової організації «Зірка» Олексій Степанов виявив останки червоноармійця. За характерними особливостями скелета було зрозуміло, що знайдений ним боєць – жінка. Поряд також знаходилися хірургічний затискач, половинка круглого дзеркальця, ґудзик від гімнастерки і особистий медальйон.
На щастя, в медальйоні збереглася записка. Простим олівцем на крихітному листочку паперу було написано: Житомирська область, село Почуйки, Яременко Н.П. За адресою виходило, що загиблий боєць був з України. Пошуковці зв'язалися з головою села Почуйки. Виявилося, що єдиною людиною з таким прізвищем у селі була Наталя Павлівна Яременко. Вона вже померла, але у неї була сестра, яка пропала безвісти або загинула десь під Псковом в 1942 році. Звали її Валентина Павлівна Конобас.

Про Животовського Івана Ілліча
У 2015р. в старому руслі річки Бзури неподалік населеного пункту Камена що на північному заході від м. Варшава, було знайдено бомбардувальник Пе-2 з останками льотчиків. За номером двигуна літака була встановлена його приналежність і особи загиблих.
Як виявилося, в складі екіпажу бомбардувальника був українець – штурман, льотчик-спостерігач, лейтенант Животовський Іван Ілліч (9 бойових вильотів).
Згідно документів, 18 cічня 1945 р. екіпажу Пе-2 було поставлено бойову задачу: розвідка з фотографуванням залізних і шосейних доріг в районі Лович, Кутно, Ленчиця, Скаржевіци – місцевість на північний захід від Варшави. Виліт літака зроблений в 11.30 з аеродрому в м. Демброво, що в 110 км на південний схід від Варшави. Через несприятливі погодні умови екіпаж виконував політ на малій висоті, а район розвідки був насичений зенітною артилерією противника…
Урочисте захоронення червоноармійців, які віддали свої життя захищаючи Батьківщину, відбулося у Варшаві 25 жовтня 2016 року. У жалобній церемонії взяли участь родичі загиблих льотчиків, а також посол Росії в Варшаві Сергій Андрєєв і мазовецький воєвода Зджислав Сіпера.