Музей висвітлює героїчну й водночас трагічну сторінку української військової історії – бій під Крутами, який відбувся 29 січня 1918 року. Будівництво Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» розпочалось у 1990 році з ініціативи громадськості. З 2010 року музей став філією Національного військово-історичного музею України.
Автор меморіалу, Анатолій Гайдамака, створив пам’ятник у вигляді насипаного пагорба заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону. Вона нагадує колони Київського університету, в якому навчалася більшість студентів, яки загинули під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудована капличка, а поруч із пам’ятником озеро у формі хреста.
Навпроти монумента відтворено залізничний перон Києва поч. ХХ ст. З обох боків перону на коліях розташовані 7 старовинних залізничних вагонів, подібних до тих, на яких їхали на фронт учасники бою. Експозиція розпочинається з відкритої залізничної платформи з гарматою. З такої гармати, укріпленої мішками з піском, сотник армії УНР Лощенко вів прицільний вогонь по наступаючих лавах червоноармійців.
В п’яти залізничних вагонах розповідається про розвиток українського національного руху початку ХХ століття, ключові події Української революції 1917 року, проголошення Української Народної Республіки, дії більшовицької Росії проти молодої Української держави. Висвітлюються подробиці та хронологія бою під Крутами 29 січня 1918 р., наслідки й значення, звірства військ Михайла Муравйова в Україні та розстріл полонених українських юнаків-патріотів. В одному з вагонів розміщені документи, кіно-, фотоматеріали, що репрезентують подальшу боротьбу України за державну незалежність у часи Української революції 1918-1921 рр., гетьманату Павла Скоропадського, доби Директорії, Західноукраїнської Народної Республіки.
Нажаль, трагічні події сьогодення змушують висвітлювати історію сучасних героїв. У штабному вагоні, в лютому 2015 року, було відкрито виставку-реквієм «Герої не вмирають» у пам'ять юнакам, які загинули у віці 18-19 років на сході, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Адреса музею: Чернігівська обл., Ніженський р-н, Печівська сільська рада, с. Пам’ятне, вул. Героїв Крут, 38
Замовлення екскурсій: 068-388-83-72, 097-285-26-57, mk_krytu@ukr.net
Музей працює: 9:00-18:00, щоденно
Завідувач Меморіального комплексу «Пам'яті героїв Крут»
Данилевський Олексій Вікторович
тел.: 067-258-79-71