• опубліковано 2018-01-19
 • Відзначення 100-ліття проголошення незалежності УНР

  22 січня 2018 року о 16.00 у Національному військово-історичному музеї України, з нагоди 100-ліття проголошення незалежності УНР,  відбудеться урочиста церемонія передачі ВГО Союз «Народна пам'ять» артефактів, знайдених в результаті пошукових робіт на місцях останніх боїв армії УНР та відкриття виставки, що присвячена УНР.

  У жовтні-листопаді 1921 року добровольці лав Армії Української Народної Республіки, що була інтернована на території Польщі, здійснили відчайдушну спробу подолати більшовицьку владу, організувавши антирадянське повстання.

  На територію України крізь польсько-радянський кордон вирушило дві великі та кілька малих груп вояків УНР. Деякі з цих груп мали успіх, але головна – Партизансько-Повстанська армія на чолі з Ю.Тютюнником, зазнала поразки.

  17-го листопада 1921 р. поміж с. Звіздаль та с. Малі Міньки (нині Народицького р-ну Житомирської обл.) радянська кіннота (дивізія Г.Котовського) несподівано атакувала колону армії Ю.Тютюнника. Був лютий мороз, у вояків залишилось по кілька набоїв на рушницю, а відтак відбиватись довелось прикладами та багнетами. Котовці перемогли: частина вояків була порубана, 537 були захоплені до полону. З них 360 через кілька днів було страчено у с. Базар. Решта полонених відправлена до Києва та Харкова, де більшість також розстріляна або померла в ув`язненні. Група з 120 осіб на чолі з Ю.Тютюнником урятувалась з поля бою та незабаром знов повернулась до Польщі.

  У 2000 році місце масового поховання страчених воїнів УНР було ексгумовано, а їх рештки перепоховані у братській могилі – біля створеного Меморіалу пам`яті Героїв Базару.

  У 2017-2018 рр. пошукові роботи в районі сіл Базар, Малі Міньки та Звіздаль поновились дослідниками Союзу «Народна пам`ять».

  На виставці будуть представлені в тому числі  і речі, знайдені пошуковцями Союзу «Народна Пам`ять» на місці братського поховання у с. Звіздаль восени 2017 року: кокарда та ґудзик Армії УНР, ґудзик німецького взірця (з короною) який також використовувався вояками, ґудзики з натільної білизни, гільзи та кулі.