• опубліковано 2015-06-23
 • Передача нагороди Михайла Смільського до музею

  Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джеффрі Пайєтт передав Національному військово-історичному музею України американську нагороду полковника Михайла Смільського — «Хрест за відмінну льотну службу». Український льотчик Герой Радянського Союзу полковник Смільський ще у воєнні роки був відзначений цією нагородою, але отримати її особисто так і не зміг.

  — Цією нагородою у Сполучених Штатах Америки відзначаються льотчики за хоробрість та мужність, — розповів Посол пан Джефрі Пайет та додав, що як і тоді США надавали посильну допомогу у боротьбі з ворогом, так і сьогодні, в часи, коли Україна бореться за свою незалежність, Сполучені Штати підтримують й надалі будуть допомагати українцям у боротьбі.

  — Це той приклад, коли нагорода знайшла свого героя, навіть через десятиліття, — сказав під час церемонії заступник Міністра оборони України — керівник апарату Петро Мехед. — І це ще одне свідчення того, що справжні подвиги воїнів не будуть забуті. Відзначення українського військового високою нагородою США говорить про те, що у нас єдині цінності.

  Спеціально з нагоди урочистої церемонії передачі нагороди працівники музею разом із представнимами громадських організацій створили невелику експозицію та проілюстрували, якою була допомога США під час Другої світової війни. Зокрема, біля входу до музею було розміщено зразки військової техніки, що поставлялись США до СРСР в 1941-1945 рр. згідно з програмою Ленд-Ліз (джип Вілліс, вантажний автомобіль Шевроле). На початку заходу мала симфонічна група Національного президентського оркестру виконала національні гімни США та України, а також військово-патріотичні, національні та класичні музичні твори.

  Коротка історична довідка:

  Михайло Іванович Смільський, гвардії полковник, 1920 року народження, українець, Герой Радянського Союзу, льотчик-штурмовик, брав участь в обороні та звільненні України, воював на Південно-Західному, Північно-Західному, Західному, Сталінградському, Південному, 4-му Українському, 3-му Білоруському фронтах.

  1 травня 1943 р. за зразкове виконання бойових завдань командування, мужність, відвагу і героїзм, Смільський Михайло Іванович удостоєний звання Героя Радянського.

  Війну Гвардії майор М. І. Смільський закінчив командиром 74-го Гвардійського штурмового авіаційного полку. До травня 1945 року здійснив близько 200 бойових вильотів (45 – на І-153 і більше 130 – на Іл-2). Особисто знищив чи пошкодив 13 літаків (3 – в повітрі і 10 – на землі), понад 80 танків, 250 автомашин з піхотою і військовими вантажами, 10 гармат різних калібрів, 3 склади з пальним і боєприпасами, більше 500 солдатів і офіцерів противника. За час війни був чотири рази поранений.

  За період служби нагороджений орденами: Леніна (двічі), Червоного Прапора (тричі), Суворова 3-го ступеня, Олександра Невського, Вітчизняної війни 1-го ступеня, Червоної Зірки, багатьма медалями. Центральна площа міста Вовчанськ названа іменем Героя Радянського Союзу Михайла Смільського.

  Жив у Харкові. Помер 1 листопада 1990 року. Похований у Харкові на кладовищі № 2.