• опубліковано 2016-08-12
 • Спільна американсько-українська пошукова експедиція

  12 серпня в Національному військово-історичному музеї України відбулось офіційне передання решток американського пілота, який загинув на території України у 1944 році під час військової операції «Френтік», представникам США. У заході взяли участь представники Посольства США в Україні та Збройних Сил України. Військовий капелан УГКЦ о. Олег Панчиняк відслужив панахиду, під час якої згадували військових, які віддали життя за свою державу.

  30 листопада 2016 року о 15.00 відбулося урочисте нагородження учасників спільної українсько-американської пошукової експедиції.

  Метою експедиції, що проводилася Агенцією з пошуку безвісти зниклих та військовополонених Міністерства

  До музею прибули представники агенції з пошуку безвісти зниклих та полонених Міністерства оборони США аби подякувати за плідну співпрацю та нагородити почесними відзнаками українських пошуковців.

  Довідково: У лютому 2016 року Агенція з пошуку безвісти зниклих та полонених Міністерства оборони США звернулася до Управління цивільно-військового співробітництва Збройних сил України з проханням сприяти пошукові та ексгумації тіла Джона Мамфорда, який загинув на території України під час військової операції «Френтік». До цього американська сторона попередньо визначила місце падіння літака. Археологічні дослідження місцевості довкола села Нові Трояни провели ще в 2009 році. 15 липня 2016 року представники зазначених установ, а також Національного військово-історичного музею розпочали пошук останків пілота, який завершився 6 серпня. У результаті пошукових робіт вдалося знайти фрагменти літака та кісток пілота. Експертизу, яка остаточно підтвердила особу загиблого військового, провели у США. Поховання відбулося на Арлінгтонському національному кладовищі.

  Винищувач «Мустанг» Р-51, яким керував Джон Мамфорд, був збитий 6 червня 1944 року під час супроводу групи американських бомбардувальників, що вилетіли з аеродрому Пирятин (Полтавська область) для бомбардування румунського порту й аеродрому Галац. Винищувачі виконали своє завдання – всі «літаючі фортеці» повернулися без втрат. Прикриттю пощастило менше: його атакували румунські винищувачі. У повітряному бою американські пілоти збили шість румунських королівських  машин і втратили два «Мустанги». До недавнього часу вважалося, що літак Джона Мамфорда збили над Чорним морем, однак літні жителі Нових Троян стверджують, що бачили цей повітряний бій на власні очі. Село розташоване по прямій лінії від Галаца до Полтави, за 70 кілометрів від морського узбережжя.