Бойовий прапор 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР

Бойовий прапор 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР

У Національному військово-історичного музею України експонується прапор 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР. Долю цього прапора можна вважати  не тільки незвичайною, а й щасливою завдяки людині, яка зберегла його для нащадків Це Патріарх УАПЦ Мстислав,  у миру Степан Скрипник. Замолоду він  брав участь у  визвольних змаганнях українського  народу. Певний час виконував обов'язки  ад'ютанта Головного отамана Армії УНР С.Петлюри, з яким був родинно пов'язаний  - доводився йому небожем.

Прапор виготовлено під час останньої реорганізації Дієвої армії УНР для 3-ї Залізної дивізії, вояки якої  до останнього залишалися  в лавах борців за Українську державу. 3-я Залізна дивізія була одним із найкращих, найбоєздатніших формувань української регулярної армії.

У першу річницю Незалежності  на Софійському майдані прапор в урочистій обстановці  було вручено 1-му полку Національної гвардії України. В 1996 р. цю дорогоцінну  пам'ятку збройної боротьби  українського народу  передано до Національного військово-історичного музею України  на довічне зберігання.

Бойовий прапор  3-ї Залізної  дивізії як свідчення  тяжкої боротьби української армії за свою незалежність і державність у 2004 р. експонувався  на Міжнародній виставці “Перша світова війна. Пам’ять про нації” в Берлінському історичному музеї, де був представлений у контексті  посилення національно-визвольних рухів за незалежність у Центральній та Східній Європі  внаслідок подій І світової війни.

В 2017 році для демонстрації на параді, присвяченому відзначенню 26-ї річниці Незалежності України, було виготовлено репліку Бойового прапору 3-ї Залізної  дивізії.