Національний військово-історичний музей України: історія створення

У центрі міста Києва, у Кріпосному провулку, що неподалік від Маріїнського парку, розташований Національний військово-історичний музей України, який розповідає про історію розвитку військової справи на теренах України, починаючи з найдавніших часів до сьогодення. Вперше музей відчинив свої двері для відвідувачів 14 червня 1998 року. У присутності військовослужбовців Збройних Сил України, закордонних гостей було відкрито першу виставку “Збройні Сили України: витоки (1917-1991 рр.)”. Експозицію відкрили виконуючий обов’язки Міністра оборони України Іван Біжан та Олена Отт-Скоропадська – дочка Гетьмана України Павла Скоропадського.

Історія створення і діяльності музею складна та багатогранна. Понад 100 років тому, 28 грудня 1910 р., у перебудованому підвальному приміщенні Київського художньо-промислового і наукового музею (нині – Національний художній музей України) відкрився Київський воєнно-історичний музей. Це перший в Україні музей військово-історичного напряму, який був створений за ініціативою Київського відділу Імператорського Російського воєнно-історичного товариства, заснованого у жовтні 1908р.

У двох залах музею експонувалося чимало пам’яток воєнної історії України. Зокрема була розміщена колекція скіфської зброї, надана благодійником Олексієм Бобринським, предмети спорядження і озброєння часів Севастопольської війни, гравюри й портрети часів правління імператора Миколи І та багато іншого.

В період національної революції в Україні, що характеризувалася частими змінами влади та постійними бойовими діями, значна частина експонатів колекції музею була втрачена.

У 1967 році при Київському окружному Будинку офіцерів, створений Музей історії військ Київського Червонопрапорного військового округу. В 14 залах музею було ґрунтовно показано життя і діяльність округу у повоєнний період. Вже в 1973 році музейний фонд налічував майже три тисячі експонатів – документів, фотографій, схем, зброї, бойової техніки. Музей проіснував до розпаду Радянського Союзу та був розформований у 1991 році.

Міністерство оборони України у жовтні 1995 р. заснувало Центральний музей Збройних Сил України, що розташовувався в приміщенні колишнього музею історії військ Червонопрапорного Київського військового округу.

Процес постійного нарощування його музейного потенціалу сприяв тому, що 15 січня 2010 року Указом Президента України музею надано статус національного та перейменовано у Національний військово-історичний музей України.

До його складу входить 5 філій, що знаходяться в різних регіонах України: Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки (м. Луцьк), Музей Ракетних військ стратегічного призначення (м.Первомайськ), Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут» (Чернігівська обл.), музей «Героїв Дніпра» (м.Івано-Франківськ) та Музей важкої бомбардувальної авіації (м. Полтава).

За роки свого існування музей посів почесне місце в системі культурно-освітніх установ Збройних Сил України та серед історичних музеїв країни як центр наукової роботи та військово-патріотичного виховання.