• опубліковано 2023-10-18
 • Виставка, присвячена добровольцям з Ічкерії у Силах Оборони

  Рік тому, 18 жовтня, Верховна Рада визнала Чеченську Республіку Ічкерія тимчасово окупованою росією. «За» проголосували 287 народних депутатів.
   
  Боротьба за незалежність Ічкерії розпочалася під час розпаду Радянського союзу. 1 листопада 1991 р. було проголошено суверенітет чеченської Республіки, а державу очолив президент Джохар Дудаєв. Росія, яка залишилася осередком імперскості, не визнала незалежності цих територій, а російських президент боріс єльцин оголосив надзвичайний стан.
   
  Так розпочалися дві кровопролитні російсько-чеченські війни (1994-1996 рр. та 1999-2009 рр.). До бійців Ічкерії у боротьбі за незалежність тоді приєдналися й українські добровольці, зокрема з лав УНА УНСО.
   
  У 2014 р., коли російська агресія торкнулася територій України, одними із перших, хто прийшов на допомогу стали чеченські воїни. Серед них були Іса Мунаєв (1966-2015 рр.) та Аміна Окуєва (1983-2017 рр.).
   
  Іса Мунаєв пройшов Першу та Другу чеченську війни, був командувачем Миротворчого батальйону імені Джохара Дудаєва, до створення якого долучилася й Аміна Окуєва. Він загинув у 2015 р. під час боїв біля Дебальцевого.
   
  Аміна Окуєва воювала у Другій Чеченській війні, з перших днів Революції Гідності вона вступила до Самооборони та надавала медичну допомогу протестуючим. Із початком російської агресії у 2014 р. брала участь у боях за Дебальцево. У 2017 р. вона загинула від куль російських спецслужб.
   
  В експозиції Національного військово-історичного музею України присвяченій чеченським добровольцям розміщені їхні особисті речі. Ми пам’ятаємо кожного, хто відстоював та відстоює Незалежність нашої держави.