Річниця Листопадового чину у Львові (1.11.1918)

Річниця Листопадового чину у Львові (1.11.1918)

1 листопада 2023 р. виповнюється 105 років Листопадовому чину.
Восени 1918 р. Австро-Угорська монархія стояла перед прірвою свого занепаду. Запізнілі заяви про федералізацію не вселяли надію в українців Королівства Галичини та Володимирії.
Польські еліти успішно заручилися міжнародною підтримкою і почали готуватися до збройного виступу з метою встановлення контролю над Львовом і усім регіоном. Рахунок йшов на лічені дні.
Ще з вересня український Центральний Військовий комітет в таємниці безперестанно працював над створенням не тільки власних військових формувань, але й Української держави на теренах Галичини.
Коли дипломатичні прохання до губернатора регіону передати владу українцям, не призвели до результату, сили Українських Січових Стрільців та частин кількох австро-угорських полків, де українці складали більшість, почали діяти.
На світанку першого листопада, у Львові був розпочатий Листопадовий чин – збройне повстання, в ході якого стрільцям та іншим українським солдатам вдалося встановити контроль у місті. Це відкрило можливість негайно проголосити Західноукраїнську Народну Республіку.
Напередодні повстання основна частина бійців УСС, які перебувала не в місті, отримала наказ прибути до Львова. 3 листопада вони потрапили у самий розпал вуличних боїв з польськими силами. Це були перші дні тяжкої Польсько Української війни 1918-1919 рр.
В нашому музеї ви можете побачити спорядження УСС та Збройних сил Австро-Угорщини, а також дізнатися більше про особливості цих збройних формувань «Подвійної» Монархії.