Відкрито виставку 'Афган: солдати війн не починають'
  • опубліковано 2014-02-12

Відкрито виставку 'Афган: солдати війн не починають'

У Національному військово-історичному музеї України урочисто  відкрито виставку “Афган: солдати війн не починають”, яка присвячена знаменній даті.

Участь у відкритті виставки взяли представники Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, а також військові аташе, які акредитовані в Україні – Російської Федерації, Чеської Республіки та США. Виступаючи перед присутніми директор Національного військово-історичного музею України Владислав Таранець зазначив, що працівники музею намагалися докласти усіх зусиль для того, щоб відвідувачам було цікаво оглядати експозицію, яка розкриває тему афганської війни та розташована в декількох залах, і на його думку вони добре постаралися.

– Сьогодні ми згадали і добре, що ми пам’ятаємо свою історію, і історію того часу. Давайте будемо намагатися не забувати про це, – наголосив у своєму виступі Радник Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні пан Мохаммад Латіф Баханд.

Також під час урочистостей перед присутніми виступив голова правління МГО “Бойове братерство без кордонів” полковник у відставці, кавалер ордена “Червоної зірки” Євгеній Подсольонов. Ветеран-афганець у своїй промові подякував керівництву та працівникам музею за те, що вдалося зібрати таку чудову виставку та за роботу над військово-патріотичним вихованням молоді.

– Адже саме підростаюче покоління має більше знати про події того часу. І саме завдяки таким виставкам молодь сьогодні дізнається про це не тільки з книжок, а й зі спогадів учасників тих років, котрих запрошують на урочисті заходи, – зазначив Євгеній Подсольонов.

Право перерізання символічної стрічки було надано Раднику Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні пану Мохаммаду Латіфу Баханду та учаснику бойових дій в Афганістані директору Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України генерал-майору Сергію Борисюку.

Події 1979-1989 рр. мають неоднозначне трактування у світовій історії, що спонукає до подальших наукових військово-історичних досліджень. Значний внесок українців у військово-політичному протистоянні, що тривало десять років, актуалізує цю проблему для українського суспільства.

За допомогою світлин, документів, агітаційних матеріалів, оригінальних зразків зброї, уніформи, нагород, особистих речей учасників тієї війни, що зібрані в експозиції, можна прослідкувати історію протистояння, дізнатися про причини введення радянських військ в Афганістан та реакцію на це провідних країн світу. Ознайомитися з основними військовими операціями 1979-1989 років, побачити форму та озброєння радянських військ, Збройних сил Афганістану й моджахедів.

Саме про це поруч із експозицією і розповів полковник у відставці Володимир Бережинський, який передав до фондів музею свій військовий одяг періоду служби “за річкою”, а саме військову сорочку із погонами ще на той час “старшого лейтенанта”. Варто зазначити, що саме на його сорочці добре видно сліди крові, це його тоді було важко поранено у праву руку.

Події вказаного періоду цікаво проілюстровані у фотовиставці учасника цієї війни Валерія Аблазова “Очима військового радника”, що доповнює експозицію.

До підготовки цієї виставки долучилися Українська спілка ветеранів Афганістану, яка забезпечила документальні матеріали щодо періоду війни в Афганістані та особисто учасники тієї війни: Валерій Аблазов, Ігор Чичкань, Володимир Бережинський, Всеволод Воловик, Євгеній Подсольонов, Андрій Яремич.

Після завершення огляду експозиції виставки “Афган: солдати війн не починають” Радник Посольства Ісламської Республіки Афганістан в Україні пан Мохаммад Латіф Баханд зробив запис у книзі почесних гостей музею.