Перша Міжнародна зброєзнавча науково-практична конференція
  • опубліковано 2014-02-17

Перша Міжнародна зброєзнавча науково-практична конференція

Міністерство оборони України, Академія Наук України, Національний військово-історичний музей України, Інститут історії України НАН України з 16 по 18 лютого 2014 р. провели Першу міжнародну зброєзнавчу науково-практичну конференцію у рамках Першого українського бієнале зброї. Робота конференції відбувалася в приміщенні Центрального будинку офіцерів Збройних Сил України (вул. Грушевського, 30/1, м. Київ).

З вітальним словом до учасників звернулися директор Національного військово-історичного музею України В. В. Таранець, к.і.н. співробітник Інституту історії України НАН України Д. В. Тоїчкін, директор «Музею зброї» (м. Запоріжжя), приватний колекціонер В. Г. Шлайфер. У пленарних засіданнях під час роботи конференції взяли участь понад 50 спеціалістів, у т.ч. 10 іноземних. Серед них були науковці, експерти-зброєнавці, музейні працівники, металознавці, колекціонери з України, Російської Федерації, Німеччини, Сполучених Штатів Америки, Республіки Польща, Білорусі. Гостями конференції були представники Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, сектору балістичних експертиз відділу криміналістичних експертиз НДЕКЦ при ГУ МВС України в м. Києві, Української асоціації власників зброї, військово-історичного клубу «Росичі», музейних та наукових установ, а також приватні колекціонери.

Метою заходу стало введення до наукового обігу нових джерел і матеріалів з історії зброї та озброєнь, розвитку досліджень й міжнародного наукового співробітництва у сфері вивчення пам’яток військової історії, зброї та озброєнь, що зберігаються в музеях і приватних колекціях України та світу, обговорення проблем збереження, реставрації й експонування. На конференції було розглянуто тематику щодо зброєзнавства як науки, її проблеми методологію і термінологію, також учасники оголосили результати своїх досліджень щодо історії й зразків зброї та озброєнь, обговорили питання зберігання й реставрації зразків зброї та проблеми законодавства у сфері колекціонування антикварної зброї тощо. Робочими мовами конференції були українська, російська й англійська. За результатами конференції планується видання збірника наукових праць.

Науково-теоретична частина заходу відбулася 16-17 лютого 2014 року, у ході якої учасники виступили зі своїми доповідями. 18 лютого 2013 року на базі центрального залу Київської міської федерації айкідо та айкікай у м. Києві відбувся науково-практичний семінар «Традиційні бойові мистецтва Ірану» під керівництвом ведучого фахівця у галузі вивчення зброї давнього Ірану та історії перських бойових мистецтв, автора п’яти наукових монографій Хорасані Манучергра Моштага. Пан Хорасані провів майстер-клас і показав учасникам систему підготовки воїнів Ірану давніх часів, елементи боротьби та традиційного історичного фехтування, відпрацював декілька прийомів володіння шаблі зі щитом тощо. Учасники мали можливість самостійно освоїти деякі навички з історичного фехтування, які до цього не були їм відомі.

19 лютого 2014 року у рамках Першого українського бієнале зброї планувалося провести Круглий стіл з проблем законодавства у сфері колекціонування, який, через складну ситуацію в країні, було вирішено провести після стабілізації стану в державі.