Парад на Софійській площі у 1918 р.
  • опубліковано 2023-03-01

Парад на Софійській площі у 1918 р.

Після укладення Брестського миру між УНР і Центральними державами влада більшовиків в Україні була приречена. Вже за три тижні, 16 лютого 1918 року за старим стилем, росіяни остаточно залишили Київ, і до міста увійшли перші українські підрозділи. Дивним чином це збіглося зі зміною календаря. 16 лютого почався відлік часу за новим стилем. Як писали газети: люди заснули ще 15-го лютого, а прокинулись уже 1 березня!
 
Очевидець описував події так: «Звістка про парад на Софійській площі швидко облетіла населення. З одного боку міста рушили під звуки оркестру гайдамаки, а трохи пізніше з іншого боку з’явився загін генерала Присовського та січові стрільці. Відбувся молебень. Прибув військовий міністр підполковник Жуковський і загони продефілювали перед ним церемоніальним маршем. Десятки тисяч народу заповнили площу та густі маси рухались по вулицях, усміхнені обличчя, бурхливі привітання та безперервні розкати «Слава!». Населення вочевидь безмежно раділо завершенню київських страхіть, насильств та убивств і грабунків; багатьох знайомих, які залишились після нашого відступу, стратили. Це був день звільнення від терору. Натовп закидав війська квітами. Скрізь біліло від маси нарцисів, вони були і в натовпі, і на рушницях військ».
 
Коли залізницею прибули німецькі союзники, Київ вже було звільнено військовиками з кокардами Центральної ради на шапках. На фото – кокарда з колекції нашого музею.