День вшанування учасників бойових дій на території інших держав
  • опубліковано 2023-02-15

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

15 лютого в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав. Цей пам’ятний день був приурочений до дати виведення СРСР свого контингенту з Афганістану в 1989 році. Тоді закінчилася найбільш кривава з інтервенцій, в яких українці змушені були взяти участь у складі Радянської армії. Загалом таких закордонних конфліктів після Другої світової нараховують понад два десятки. Про більшість з них відомо небагато, бо РФ тримає відповідні архіви засекреченими, а самі радянські військові часто діяли за принципом «их там нет».
 
Характерним прикладом є 7 окрема мотострілецька бригада, що від часу Карибської кризи дислокувалася на Кубі. Присутність радянського підрозділу приховували до 1979 року, коли США представило неспростовні докази його розташування на острові. Тоді СРСР презентував цю бригаду світу, як навчальний центр для кубинських військових.
 
У 1980-82 роках «Навчальним центром №12», тобто 7 омбр радянської армії, на Кубі командував Анатолій Лопата – майбутній начальник Генерального штабу ЗСУ і перший заступник Міністра оборони України. У нашому музеї можна побачити сувеніри, які Анатолій Васильович привіз із того відрядження.