Згадуємо Марка Пославського
  • опубліковано 2023-08-19

Згадуємо Марка Пославського

В нашому музеї є кілька вітрин, присвячених добровольцям батальйону «Донбас» у 2014 р. Серед них лежать відзнака випускника Вест-Пойнту та фотографії Марка Паславського – українця зі Сполучених Штатів Америки.
Марко Паславський («Франко») був непересічною людиною. Він народився 16 січня 1959 р. на Манхеттені у Нью-Йорку, закінчив військову академію Вест-Пойнт, і впродовж 1981-1991 рр. служив у легендарному 75-му полку рейнджерів армії США.
Звільнившись зі званням майора, у 1990-і рр. він переїхав до України. Тривалий час жив та працював у Маріуполі, де розпочав свій власний успішний бізнес. Відтоді Донбас для нього став рідним.
Революція Гідності 2014 р. привела М. Паславського на Майдан, а звідти – добровольцем до резервного батальйону оперативного призначення НГУ «Донбас». Юридично він був рядовим, фактично – командиром 2-ї роти батальйону. Бійці «Донбасу» пишались тим, що в їх лавах служить 55-річний американський майор-рейнджер.
19 серпня 2014 р. під час боїв за Іловайськ Марко Паславський загинув. Разом із ним того дня в Іловайську полягло ще шість бійців: Віталій Костюк, Олександр Романенко та Сергій Шкарівський – з батальйону «Донбас», й Анатолій Курочка, Олександр Москаленко та Олександр Горячевський – з батальйону «Шахтарськ».
Для України наявність Марка Паславського серед активних оборонців має важливе значення. Своєю самопожертвою він довів: якщо ти за покликом серця українець, незважаючи на те, що проживаєш далеко за океаном, ти завжди готовий прийти на допомогу, коли твоїй батьківщині загрожує ворог.
26 серпня 2014 р. «Франка» поховали на Аскольдовій могилі у Києві. Кавалер ордена Данила Галицького (посмертно).