Історія 1 Української (Синьожупанної) дивізії
  • опубліковано 2023-10-23

Історія 1 Української (Синьожупанної) дивізії

105 років тому був відкритий один із перших пам'ятників українським воякам у Європі. Він був присвячений солдатам-українцям, які служили в армії Російської імперії та перебували у полоні у таборі Раштат на території Німеччини.
 
З моменту заснування табору в ньому працювала організація Союзу Визволення України. Члени Спілки у 1915 р. проголосили, що хочуть організувати полк імені Тараса Шевченка – для боротьби за Незалежність Батьківщини від Російської імперії. Але реалізувати ці плани вдалось лише у 1918 р., коли з полонених українців, які утримувались у таборах на території Німеччини, була створена 1-а Українська (Синьожупанна) дивізія.
 
У квітні 1918 р. вона прибула до Києва, де урочисто парадувала на Софійському майдані біля пам'ятника Богдану Хмельницькму. Ці події навіть відобразилися у кадрах тогочасної кінохроніки.
 
Але не всі члени Спілки Визволення України дожили до цього моменту. Чимало з них померло у таборі. Саме на честь цих людей і було збудовано пам'ятник у Раштаті з написом «Синам України. Їх земляки», який існує і донині.
 
В нашому музеї є окрема вітрина присвячена 1-ій Українській (Синьожупанній) дивізії.